Alergologická laboratorní vyšetření
Alergie je přehnaná reakce organismu na podněty vnějšího prostředí (tj. alergeny), které jsou za běžných podmínek neškodné a většina jedinců na ně nereaguje. Prevalence alergie stále stoupá a v současné době jí trpí okolo 25 až 30 procent dospělé populace. Narůstá především počet případů pylové alergie, alergie na roztoče a potravinové alergie. Děti, jejichž rodiče jsou alergici, mají zřetelně vyšší pravděpodobnost rozvoje alergického onemocnění.
Mezi nejčastější příznaky alergického zánětu patří pálení či svědění očí a sliznic (ústa, nos, uši), ucpaný nos nebo vodnatá rýma (sezónní nebo chronická), intenzivní kýchání, kašel, dušnost a astma. Časté jsou kožní projevy jako je svědění, otok, vyrážka a ekzémy. Objevují se také zažívací obtíže v podobě nadýmání, břišního diskomfortu či průjmu. Neméně časté jsou i nespecifické obtíže jako například nespavost, bolet hlavy či nadměrná únava.
Jsou známy čtyři typy alergické reakce. Laboratorní vyšetření je vhodné provést zejména pro IgE mediovanou alergii (I typ alergické reakce, zprostředkovaný IgE protilátkami), která se obvykle rozvíjí do několika sekund až minut po kontaktu s alergenem.
Podstatou alergické reakce I typu je vrozená porucha imunitního systému. Po prvním kontaktu s alergenem dochází k senzibilizaci (přecitlivělosti), tzn. organismus si začne tvořit specifické IgE protilátky (sIgE) proti danému alergenu. Tato fáze probíhá bez příznaků. Po opakovaném kontaktu s tímto alergenem, dochází k rychlé komplexní imunitní reakci vedoucí k uvolnění zánětlivých mediátorů (zvláště histaminu a dalších), které působí na okolní tkáně a způsobují typické projevy alergického zánětu. Na rozvoji alergické reakce se kromě protilátek IgE podílí i jiné imunitní mechanismy a zároveň faktory vnějšího prostředí (například automobilová doprava, tabákový kouř, opakované virové infekce, UV záření apod.).
Laboratorní vyšetření dovede velmi dobře stanovit IgE senzibilizaci vůči inhalačním a potravinovým alergenům. Alergenů, které mohou být příčinou obtíží, je celá řada (pyly, roztoči, zvířecí alergeny, potraviny, hmyzí jedy a další). Alergeny jsou obvykle látky proteinové povahy. Lze vyšetřit buď jednotlivé alergeny (extrakty), alergenové molekuly (konkrétní proteiny) nebo sady alergenů (směsi), i alergenové multiplexy.
Výhodou vyšetření desítek alergenových molekul (multiplex) je možnost odhalení zkřížených reakcí mezi alergeny a zejména upozornění na rizikové alergenové molekuly, které mohou být příčinou i život ohrožujících alergických reakcí. Při podezření na alergie vyvolané po kontaktu s běžnými inhalačními alergeny nebo s potravinovými alergeny lze například vyšetřit respirační panel (AlaTOP) nebo panel dětských potravin (FP5), které jsou cenově dostupnější než multiplex a jsou dostatečně citlivé pro vyloučení senzibilizace.
Nabízené možnosti alergologického laboratorního vyšetření v naší laboratoři:
Multiplex ALEX
ALEX je moderní multiplexní test, který umožňuje z minimálního množství vzorku vyšetřit specifické IgE protilátky proti 295 alergenům v rámci jedné analýzy. Je to v současné době jediný dostupný test, kterým získáte téměř kompletní senzibilizační profil – zjistíte přítomnost specifických IgE protilátek proti velkému počtu alergenů, které jsou nejběžnějšími alergeny v Evropě.
Vyšetření senzibilizačního profilu testem ALEX je určeno pro pacienty s podezřením na respirační a potravinové alergie. Test je vhodný zejména pro pylové alergiky, u kterých je vysoká pravděpodobnost zkřížené alergické reakce, která vzniká na základě podobné struktury alergenů. Nejčastěji se jedná o zkříženou alergii mezi pylem břízy a současně alergií na ovoce (jablko, hrušky) nebo oříšky, kořenovou zeleninu a další.
Výhodou multiplexního testu ALEX je, že umožňuje odhalit potenciálně rizikové alergeny (například zásobní proteiny ořechů a semen), které mohou vyvolat až těžkou život ohrožující alergickou reakci, tzn. anafylaxi. Zároveň napomáhá určit alergen, který vyvolává alergickou reakci, a tím umožňuje přesněji cílit léčbu pacienta a účinněji indikovat alergenovou imunoterapii. Jednou z dalších výhod testu ALEX je potřeba malého množství vzorku krve v porovnání se singlplex testy (stanovení sIgE proti jednomu alergenu). To může být přínosné zvláště u dětí nebo pacientů, u kterých může být problematický odběr většího objemu krve. Některé alergeny jsou navíc dostupné pouze v testu ALEX a nelze je vyšetřit jinými metodami.
Test ALEX2 ® je zaměřený na stanovení specifických IgE protilátek proti 117 extraktovým alergenům a 178 molekulárním alergenům. Protilátky, které nejsou klinicky významné a mohly by zkreslit výsledky, jsou automaticky blokovány. Alergenové extrakty jsou v testu označeny písmenem E. Jedná se o alergeny, které vznikly extrakcí z přírodních materiálů například z břízy, tzn. obsahují komplexní směs bílkovin břízy. Tyto extraktové alergeny lze dále detailněji vyšetřit v podobě molekulárních alergenů, které jsou v testu pojmenovány písmenem M. Jsou to jednotlivé molekulárně definované proteiny, které vznikly díky metodám molekulární genetiky, mají přesně definovanou strukturu, funkci a jsou zařazeny do mezinárodní nomenklatury alergenů. Například nejvýznamnější molekulární alergen břízy nese označení Bet v 1 od latinského názvu břízy. Přičemž pro diagnostiku senzibilizace na břízu jsou v testu ALEX dostupné další dva molekulární alergeny: Bet v 2, Bet v 6.
Testem jsou detekovány specifické IgE protilátky proti následujícím alergenů:
- Inhalační alergeny: pyly trav, stromů a bylin, roztoči domácího prachu a potravin, plísně a kvasinky
- Potravinové alergeny rostlinného původu: zelenina, ovoce, ořechy a semena, luštěniny, obiloviny, koření
- Potravinové alergeny živočišného původu: mléko, vajíčka, ryby a mořské plody, maso
- Ostatní alergeny: jed blanokřídlého hmyzu a hmyz – včela, vosa, švábi, epitelie a srst zvířat – domácí a hospodářská zvířata, latex, parazité