Histaminová intolerance
Onemocnění zvané histaminová intolerance (HIT) může být příčinou mnoha různorodých obtíží, které se nedaří vysvětlit. U každého se HIT může projevovat odlišně. Příznaky často bývají nespecifické a mohou připomínat alergickou reakci. Mezi nejčastější projevy patří: bolest hlavy, únava, průjmy, bolesti břicha případně nevolnost a zvracení, svědění, vyrážka, ucpaný nos, kýchání, svědění a zarudnutí očí. Histaminová intolerance je stav, který je způsobený vysokou koncentrací neodbouraného histaminu v těle. Organismus nedovede tuto látku rychle a efektivně odbourat.
Histamin je látka, která je v těle přirozeně obsažena. Je důležitý pro zajištění správného fungování organismu. Mimo jiné ovlivňuje naše biologické rytmy a významně se podílí na regulaci imunitní reaktivity. Mimo histamin, který vzniká přímo v buňkách těla, je tato látka přijímána i potravou. Mezi potraviny s vysokým obsahem histaminu řadíme zejména některé mořské ryby, fermentované potraviny (vyzrálé sýry, kvašená zelenina, sójová omáčka), uzeniny, alkoholické nápoje (pivo, víno zvláště šampaňské), kakao a čokoláda, luštěniny, některé druhy zeleniny (špenát, lilek, avokádo) a další. Zvýšené uvolňování histaminu ze tkání mohou způsobovat některé další potraviny (citrusy, potravinová aditiva a další). Dochází k němu i při stresových situacích. Odbourávání histaminu mohou zpomalovat některé léky.
U zdravých lidí je regulace hladiny histaminu zajištěna enzymy diaminooxidázou (DAO) a histamin-N-metyltransferázou (HNMT). Pokud je funkce těchto enzymů narušena, nebo je v těle jejich nedostatek, může docházet ke zvýšení hladiny histaminu a projevům histaminové intolerance. Aktivita výše popsaných enzymů může být negativně ovlivněna i látkami obsaženými v potravinách.
Vzhledem k velice různorodým projevům může být diagnostika HIT pouze na základě klinických příznaků velmi obtížná až nemožná. Z tohoto důvodu je vhodné při podezření na toto onemocnění provést laboratorní test, který je zaměřen na ověření aktivity enzymů odbourávajících histamin (test THDC – Total Histamin Degradation Capacity). Výsledek testu konkrétně informuje, jak rychle a účinně dovede vyšetřovaná osoba vyplavený histamin degradovat. Pozitivní výsledek testu může vést k vysvětlení dosud nejasných obtíží a pomoci nastavit účinnou léčbu.